Badania psychologiczne dla operatorow wozkow widlowych – czy sa obligatoryjne

Badania psychologiczne dla operatorów wózków widłowych – czy są obligatoryjne?

Badania psychologiczne dla operatorów wózków widłowych nie są w świetle prawa pracy obowiązkowe. Są one jednak zalecane, gdyż jest to praca, która nieodpowiednio wykonywana lub wykonywana przez nieodpowiedniego pracownika może powodować zagrożenie. Decyzję o przeprowadzeniu badania podejmuje pracodawca lub lekarz medycyny pracy. Każdy pracownik powinien posiadać aktualne badania, a psychotest dla operatorów wózków widłowych właśnie się do nich zalicza. Testy są przeprowadzane przez wykwalifikowanych psychologów i mają potwierdzić, czy kandydat nadaje się do takiej pracy. Badanie jest szczególnie zalecane w przypadku osoby, która ma kierować wózkiem widłowym wysokiego składowania.

Zalecenia przed wykonaniem testów

Do badań nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Ważne jest, aby na 48 godzin przed planowanym badaniem nie spożywać jakiegokolwiek alkoholu. Nie zaleca się również stosowania zbyt dużej ilości środków przeciwbólowych oraz leków spowalniających reakcję. Jak wiadomo wpływają one negatywnie na naszą percepcję i refleks. Kandydat powinien być również zdrowy i wypoczęty.

Co jest potrzebne do przeprowadzenia badania?

Tu również nie ma szczególnych wymagań. Musimy mieć ze sobą dokument tożsamości oraz skierowanie (jeśli takowe dostaliśmy). Jeżeli nosimy okulary lub soczewki korekcyjne, należy je założyć.

Jak wygląda test psychologiczny dla operatorów wózków widłowych?

Test psychologiczny podzielony jest na kilka części. Najpierw przeprowadza się test pisemny, którego celem jest sprawdzenie koncentracji i umiejętności pracy pod presją czasu. Następnie odbywają się testy przy pomocy specjalnej aparatury. Określają również nasze predyspozycje, a więc czas reakcji, odporność na stres, koncentrację. Na koniec psycholog przeprowadza wywiad, który ma na pozwala ocenić, czy kandydat nadaje się do wykonywania pracy na tym stanowisku, czy też może stanowić zagrożenie jako osoba nieodpowiedzialna lub podatna na stres. Na tej podstawie wydawana jest opinia potwierdzająca bądź odrzucająca możliwość podjęcia pracy w charakterze operatora wózka widłowego.

Pracodawcy coraz częściej wysyłają kandydatów do pracy na badania psychologiczne. Jak widać, nie wymagają one szczególnych przygotowań, ale nie zmienia to faktu, że należy potraktować je profesjonalnie.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *