Co zmieniaja nowe przepisy ADR

Co zmieniają nowe przepisy ADR?

Unia Europejska w każdym nieparzystym roku wprowadza nowe przepisy dotyczące logistyki towarów niebezpiecznych określane też jako ADR. Podobnie stało się w roku obecnym. Nowe prawo weszło w życie z początkiem lipca. Warto wiedzieć, jakie zmiany zostały naniesione w stosunku do lat poprzednich i czy będą miały one realny wymiar na bezpieczny przewóz towarów.

Główne zmiany w zakresie ADR

Wśród największych zmian w przepisach dotyczących ADR przedsiębiorcy wymieniają obowiązek wyznaczenia osoby w charakterze doradcy ds. bezpieczeństwa, które nie mają bezpośredniego kontaktu z towarem niebezpiecznym, a są wyłącznie zleceniodawcą transportu. W poprzednich latach sytuacja wyglądała inaczej. Obowiązek wyznaczenia doradców ds. bezpieczeństwa leżał po stronie firmy, która bezpośrednio zajmowała się przewozem towarów, w tym pakowaniem, załadunkiem i rozładunkiem. Osoba, która zlecała logistykę, nie potrzebowała zatrudniać własnego doradcy do spraw bezpieczeństwa.

Nowe przepisy obejmują też wiele drobnych zmian jak nowe wykazy towarów niebezpiecznych, odmienione zasady przewozu paliw gazowych i płynnych czy nowe nalepki i znaki ostrzegawcze.

Czas zmian – 1 stycznia 2020

Każda zmiana przepisów ADR niesie ze sobą konieczność dostosowania się do obowiązujących regulacji w przedsiębiorstwie. Aby sprostać wszystkim wymaganiom, warto skorzystać z pomocy z zewnątrz. Obowiązkowo przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2020 roku.

Transport ADR podlega ścisłym regulacjom prawnym, a ich nieprzestrzeganie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Racjonalnym rozwiązaniem dla firm zajmujących się przewozem towarów niebezpiecznych jest nawiązanie współpracy z doradcą ds. ADR. Doświadczony specjalista pomoże wdrożyć nowe przepisy i dostosować funkcjonowanie firmy do obowiązujących regulacji.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *