Jak czesto przeprowadzac szkolenia przeciwpozarowe

Jak często przeprowadzać szkolenia przeciwpożarowe?

Niezależnie od charakteru naszej pracy, powinnyśmy znać podstawy tego, jak zachować się w przypadku wystąpienia pożaru w budynku. W tym celu pracodawcy zobowiązani są do przeprowadzania szkoleń ppoż. To, kiedy powinno mieć miejsce pierwsze szkolenie oraz z jaką częstotliwością ma być ono powtarzane, reguluje ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 roku i podlegają jej wszyscy pracodawcy.

Jak często przeprowadzać szkolenia przeciwpożarowe?

Szkolenia przeciwpożarowe są w większości przedsiębiorstw wykonywane na samym początku pracy wraz ze szkoleniem BHP. Wspomniana wcześniej ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 roku mówi, że kurs powinien odbyć się nie później niż po 6 miesiącach od zatrudnienia pracownika. Dodatkowe szkolenia przeciwpożarowe nie są wymagane. Prawo dopuszcza materiały o ochronie przeciwpożarowej zawarte w kursie BHP. W przypadku obu kursów zalecane jest ich okresowe powtarzanie, w celu odświeżenia i utrwalenia wiedzy. W zależności od typu wykonywanej pracy szkolenie może być powtarzane co rok, jeśli jest to praca fizyczna z dodatkowymi zagrożeniami, albo raz na 3 lub 5 lat na pozostałych stanowiskach firmy. Podobnie jak na szkoleniu wstępnym, ochrona przeciwpożarowa jest częścią szkolenia o bezpieczeństwie i higienie pracy.

Kto i kiedy może przeprowadzić szkolenia ppoż.?

Szkolenie przeciwpożarowe najczęściej ma miejsce w trakcie ogólnego szkolenia z BHP. Ochrona przeciwpożarowa jest najczęściej częścią tego kursu. Według prawa obowiązek przeprowadzenia szkolenia leży po stronie pracodawcy. Najczęściej jednak jest ono zlecane osobom zewnątrz, takim jak inspektor ochrony przeciwpożarowej, technik bądź inżynier pożarnictwa. Co więcej, istnieją firmy, które zajmują się wykonywaniem tego typu zleceń. Dzięki temu pracodawca nie pozostaje bez pomocy. Osoba, która ma przeprowadzać takie szkolenia, musi posiadać niezbędne do tego klasyfikacje. Prawo nie określa, jak dokładnie ma wyglądać szkolenie ppoż. Skorzystanie z usług zewnętrznych pomoże pracodawcy spełnić obowiązek wynikający z przepisów wspomnianej ustawy.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *